BTW calculator

Reken BTW bij een prijs of haal hem er weer uit — kies een land of typ je eigen tarief.

100% privé — draait volledig in je browser. Je gegevens worden op je apparaat verwerkt en nooit naar het internet verzonden.

Alles wordt in je browser berekend en alleen op dit apparaat opgeslagen. Niets wat je typt wordt ergens naartoe gestuurd.

Over de BTW calculator

BTW (belasting over de toegevoegde waarde, in het Engels VAT) is de belasting die in Nederland, de EU en veel andere landen op de prijs van de meeste goederen en diensten komt. Winkels tonen prijzen meestal inclusief btw. Bedrijven werken vaak met prijzen exclusief btw.

Deze calculator werkt in beide richtingen. Kies BTW erbij om van een nettoprijs een brutoprijs te maken. Kies BTW eraf om de nettoprijs en de btw te vinden in een prijs die je al hebt betaald.

Kies je Land en het vak Belastingtarief wordt vanzelf ingevuld. Je kunt ook elk tarief typen, bijvoorbeeld een verlaagd tarief voor voedsel of boeken. Het resultaat wordt bijgewerkt terwijl je typt, en een kleine tabel toont hetzelfde tarief bij andere bedragen.

Functies

  • BTW erbij of BTW eraf — maak van een nettoprijs een brutoprijs, of vind de btw in een prijs
  • 40 landen — het VK, alle EU-landen en meer; kies een Land en het tarief wordt ingevuld
  • Mijn eigen tarief — typ elk tarief, bijvoorbeeld een verlaagd tarief voor voedsel of boeken
  • Drie getallen tegelijk — de prijs met belasting, de belasting en de prijs zonder belasting
  • Snelle tabel — hetzelfde tarief bij zes andere bedragen
  • 47 valuta — kies je Valuta; de keuze wordt onthouden en ook door de andere geldtools gebruikt
  • Resultaat kopiëren — kopieer alle getallen, met een link naar deze pagina, met één klik
  • Privé en opgeslagen — alles werkt in je browser, er wordt niets geüpload en je cijfers blijven voor de volgende keer op dit apparaat

Zo gebruik je het

  • Kies bovenaan BTW erbij of BTW eraf
  • Typ de Prijs zonder belasting (BTW erbij) of de Prijs met belasting (BTW eraf)
  • Kies je Land — het Belastingtarief wordt ingevuld met het standaardtarief
  • Typ voor een verlaagd tarief de waarde in Belastingtarief, of kies Mijn eigen tarief
  • Lees in het resultaat de prijs met belasting, de belasting en de prijs zonder belasting

Zo reken je BTW erbij

Vermenigvuldig de nettoprijs met 1 + tarief. Bij 20% is dat × 1,2.

Als je de pagina opent, toont de tool 100 bij 20% (het standaardtarief van het VK):

  • BTW: 100 × 0,20 = 20
  • Prijs inclusief BTW: 100 × 1,20 = 120
Prijs zonder BTWBTW bij 20%Prijs met BTW
10212
501060
10020120
500100600
1.0002001.200
5.0001.0006.000

Zo reken je BTW eraf

Haal niet 20% van de brutoprijs af — dat geeft het verkeerde antwoord. Deel in plaats daarvan door 1 + tarief.

  • 120 ÷ 1,20 = 100 zonder BTW, dus de BTW was 20
  • 100 ÷ 1,20 = 83,33 zonder BTW, dus de BTW was 16,67

Bij 20% is de BTW in een brutoprijs altijd 1/6 ervan. Kies BTW eraf en de tool doet dit voor je.

Standaard BTW-tarieven in de tool

Dit zijn de standaardtarieven in de Land-lijst van de tool (gecontroleerd in oktober 2026). De laatste twee kolommen tonen een prijs van 100.

LandStandaardtarief100 + BTWBTW in 100
Verenigd Koninkrijk20%120,0016,67
Duitsland19%119,0015,97
Frankrijk20%120,0016,67
Italië22%122,0018,03
Spanje21%121,0017,36
Nederland21%121,0017,36
Ierland23%123,0018,70
Polen23%123,0018,70
Zweden25%125,0020,00
Finland25,5%125,5020,32
Hongarije27%127,0021,26
Luxemburg17%117,0014,53
Zwitserland8,1%108,107,49
Japan10%110,009,09
Zuid-Afrika15%115,0013,04
Verenigde Arabische Emiraten5%105,004,76

De tool toont in totaal 40 landen. Tarieven veranderen en voor veel goederen geldt een lager tarief. Vraag de belastingdienst altijd naar het tarief voor jouw product.

Veelgestelde vragen

Hoe bereken ik BTW?

Vermenigvuldig de prijs zonder BTW met het tarief. Bij 20% is de BTW over 250 gelijk aan 250 × 0,20 = 50, en de prijs met BTW is 300.

Hoe haal ik BTW uit een prijs?

Deel de prijs door 1 + het tarief. Deel bij 20% BTW door 1,2: 300 ÷ 1,2 = 250. De BTW is 300 − 250 = 50.

Waarom is 20% eraf halen niet hetzelfde als BTW eraf halen?

Omdat BTW over de nettoprijs wordt berekend, niet over de brutoprijs. 20% van 120 is 24, maar de BTW in 120 is maar 20. Gebruik BTW eraf om het goed te doen.

Kan ik een verlaagd tarief gebruiken?

Ja. Typ elk tarief in het vak Belastingtarief. De landenlijst toont alleen het standaardtarief.

Is dit belastingadvies?

Nee. Het is een calculator. Het tarief voor jouw product en de regels voor jouw bedrijf krijg je van de belastingdienst.

Goed om te weten

  • Werkt met elke valuta — kies die bovenaan
  • Je cijfers worden alleen in deze browser opgeslagen
  • Niets wat je typt wordt ergens naartoe gestuurd

Gerelateerde hulpmiddelen

We voegen regelmatig nieuwe tools toe — abonneer je op YouTube om bericht te krijgen bij elke nieuwe tool.

Meer tools

Alles bekijken

Aanbevolen apps

Alles bekijken